Umění stylizace
V umění můžeme rozeznat dva základní způsoby zachycování skutečnosti: jeden je veden snahou zachytit věrně, přesně a podrobně každý detail, druhý naopak skutečnost zjednodušuje a snaží se vystihnout jen to základní. A právě druhý ze způsobů si dnes vyzkoušíme!
Inspirovat se můžete u mistra stylizace, britského designéra Williama Morrise. Slavný umělec a návrhář William Morris (1834–1896) se svými přáteli založil vlastní designérskou společnost. Mrzelo jej, že upadá tradiční řemeslná výroba, a snažil se o návrat kvalitních materiálů a klasických vzorů. Zabýval se mimo jiné návrhy tapet, koberců a jiných textilií. V jeho návrzích najdeme stylizované květiny, listy, ovoce, ptáky.
Máte chuť vyzkoušet si postup stylizování? A třeba navrhnout vlastní tapetu? Hurá na to!
Jak postupovat?
1. Stylizaci si vyzkoušíme na příkladu slunečnice, vinné révy nebo jiného výtvoru přírody. Nejprve si prostudujte naše příklady a všimněte si, v čem se liší fotografie od výsledného návrhu tapety. Co designér ze slunečnice ponechal, a co naopak vypustil?
2. Až si obrázky prostudujete, začněte kreslit. Začněte úplně obyčejně. K první kresbě pak přidejte druhou a něco z předlohy vynechejte. Tak postupujte pořád dál, až vám vznikne několik postupně se zjednodušujících kreseb. Na konci řady by měla být úplně jednoduchá lineární kresba.
3. Vzniklé stylizované motivy nyní poskládáme do dekoru. Všimněte si, že tapeta Williama Morrise je symetrická. To znamená, že obě poloviny jsou osově souměrné. Podstatou dekorativních návrhů také je, že se ornament stále opakuje. Promyslete si, jak vaše tapeta bude vypadat, a načrtněte si návrh.
4. Nyní si z motivů vytvořte šablony. Buď úplně jednoduché (nakreslenou slunečnici obstřihněte a pak obkreslujte), nebo složitější (můžete například vytvořit tiskátko z brambory nebo jiného materiálu, můžete papír prostříhávat atd.).
5. Pracujte se šablonami či tiskátky a opakováním stylizovaných motivů vytvořte tapetu.
6. Nad výsledným dílem se zamyslete. Třeba nad tím, zda máte stěny v pokoji raději ozdobené, nebo jednoduše bílé. Nebo nad tím, jak se móda stále mění. Popovídejte si o tom s ostatními!
Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!
William Morris, Leicester, tapeta na zeď, tisk na papíře, dotisk z roku 1955; © Victoria & Albert Museum, Londýn; vpravo William Morris, Slunečnice, tapeta na zeď, tisk na papíře, vytištěna v roce 1879; © Victoria & Albert Museum, Londýn
Vzorník mých návrhů
Pokud vás vytváření stylizovaných motivů a vzorů zaujalo, vytvořte si celou knihu svých návrhů. Podobně pracují textilní designéři. Inspirujte se třeba touto historickou knihou vzorů tapet z londýnského muzea Victoria & Albert.
Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat fotografie svých vzorníků! Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!
Kniha vzorů tapet, vyrobeno v letech 1851–1859; © Victoria & Albert Museum, Londýn