top of page

Rozbitá tvář karyatidy

Možná jste už někdy viděli v muzeu sochy, které jsou poškozené. Třeba jim chybí ruce nebo nos – jako této soše. Možná se ptáte, proč je restaurátoři neopraví. Proč vlastně? Nu, mnohdy se snaží hlavně zabránit dalšímu poškození vzácných památek. Dělají vše pro to, aby se tyto staré předměty zachovaly další stovky let. To je jejich úkol. Tuto sochu například ošetřili a raději ji nechávají v té podobě, jaká se nám zachovala. Můžeme ji přesto opravit? Ale jistě!

Jak na to?

1. Máte-li chuť vyzkoušet, jak by socha vypadala, kdyby jí restaurátoři doplnili chybějící části tváře, pusťte se do toho! Můžete karyatidu nakreslit nebo namalovat celou znovu. Třeba i s budovou, kterou kdysi mohla zdobit.

2. Pokud se chcete raději držet předlohy, použijte naše přílohy. První z nich vám poslouží k pozornému prostudování zachovalé tváře sochy. Tu druhou vytiskněte a kreslete přímo do vytištěného obrázku. Tak můžete sochu jemně a pomalu restaurovat. Snažte se, aby nebylo poznat, že je obrázek dokreslovaný.

3. Nakonec zhodnoťte výsledek a porovnejte jej s původní fotografií. Jak byste na místě restaurátorky postupovali? Opravit, nebo nechat být?

Co budete potřebovat: papír, potřeby na kreslení a malování, vytištěnou přílohu

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

karyatida_1.jpg

Co je to karyatida?

 

Karyatidy jsou sochy, které zdobí architekturu. Nahrazují třeba sloupy po stranách portálů nebo se jimi členily fasády. Jde-li o mužské postavy, říkáme jim atlanti. Ti mají většinou podobu siláků nesoucích tíhu budovy.

karyatida_2.jpg
tvář karyatidy upr.png
tvar k restaurovani def.png

Prohlédni si pozorně dochovanou tvář sochy (vlevo) a pak si vytiskni obrázek vpravo. Restaurovanou tvář můžeš kreslit přímo do něj.

tlumocnik.jpg
Kotva 1
tlumocnik.jpg

Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!

bottom of page