Květy hornin
Tato aktivita je inspirována stejnojmenným dílem Jiřího Johna ze sbírek GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Jiří John byl malíř a grafik, který zkoumal tiché procesy přírody a života obecně. Objevoval nenápadnou, někdy až skrytou krásu přírody kolem nás.
V práci s papírem a suchým pastelem budeme postupně odhalovat krásu nerostů a hornin a symbolicky hledat rozmanité vrstvy v každém z nás.
Jiří John ve svých obrazech často maloval nerosty a horniny skryté pod povrchem země. Také často kreslil, většinou tuší a perem. Nejvíce ceněny jsou ale jeho grafické práce. Jeho kresby a zmiňované grafiky jsou plné hustě čárkovaných ploch neboli šrafur. V Johnových malbách i kresbách tak můžeme pozorovat tenké plochy, které nápadně připomínají (geologické) vrstvy naší země.
Dole na obrázcích si můžete prohlédnout čtyři nerosty, jiným slovem minerály. Na povrchu vypadají nerosty často velice obyčejně, nezaujmou nás. Ale z obrázků vidíme, jakou nádheru uvnitř skrývají.
Jiří John, stejně jako jeho žena Adriena, také umělkyně, dokázal odhalovat vnitřní krásu nenápadných věcí kolem nás. Inspirujte se rozmanitou vnitřní kresbou a popsanou barevností achátu, malachitu nebo ametystu a malujte nerosty podobně jako Jiří John. U tvoření si představte, že objevujete něco výjimečného, co má zázračnou sílu a co vám může pomáhat. A místo NĚCO by to třeba mohl být i NĚKDO. Protože i nenápadní lidé kolem nás mají své kouzlo a vnitřní sílu, které na první pohled nevidíme.
Pomůcky: čtvrtky na kreslení bílé i černé, nůžky, suché pastely, tužka
Jak na to: z jedné čtvrtky vystříháme nebo vytrháme nepravidelné tvary inspirované zobrazenými minerály. Postupně si jich můžeme vytvořit více. Ke kresbě využijeme pouze obrys jako šablonu. Držíme ji jednou rukou a druhou kreslíme přes její okraj suchým pastelem na čtvrtku. Když takto zpracujeme celý obvod, šablonu stále držíme a suchý pastel rozmažeme prsty směrem od šablony do vytracena. Šablonu můžeme zmenšit a pokračovat nebo využít jiný tvar a postupně vrstvit a vytvářet složitou kompozici vnitřní záhadné krásy. Barevnost si zvolíme podle popisu minerálu.
Další variantou k tvorbě a prozkoumání je zvolit stejný postup na černý papír.
Vidíte kouzlo vzniklých krystalů? Vidíte, jak jsou výjimečné? Představte si, že podobnou vnitřní krásu mohou mít i napohled nenápadní lidé kolem vás. Znáte někoho takového?
Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!
Na obrázcích je achát, ametyst, malachit a labradorit. Achát může mít různé barvy – bílo-šedou červenou, oranžovou, hnědou až černou, modrou a výjimečně i nazelenalou. Zato malachit najdeme výhradně v odstínech zelené. Chameleon mezi nerosty je labradorit, protože jeho barevnost je velice měňavá od modré přes fialovou po zelenou, a navíc se krásně leskne. A v odstínech fialové můžeme najít ametyst.
Prohlédněte si minerály a obraz Jiřího Johna. Zamyslete se nad jejich krásou a možnými významy!
Jiří John, Nerosty – květy hornin, 1968 / plátno, olej / GASK, Kutná Hora
TIP!
Pokud si nevíte rady s popsanou technikou a postupem, zde jsou ukázky.
Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!