top of page

Kluk z plakátu

S tímto pracovním listem se vydáme za obrazem s názvem Oznámení o Ikarově letu, který vytvořil olomoucký rodák, malíř Slavoj Kovařík. Zmíněný obraz je nyní součástí výstavy O městě, krajině, umění v Muzeu moderního umění, která představuje architektonické a výtvarné dění v Olomouci v letech 1919 až 1989. Pojďme si obraz společně prohlédnout!

Kovařík_oznámení.jpg

Slavoj Kovařík (1923–2003), Oznámení o Ikarově letu, 1967, kombinovaná technika, sololit, Muzeum umění Olomouc

Téma města, zájem o jeho řád, proměnlivost a rytmus provází tvorbu Slavoje Kovaříka v 60. letech, kdy můžeme najít i řadu děl přímo inspirovaných rodnou Olomoucí. Oznámení o Ikarově letu tuto fascinaci městským životem pouze potvrzuje. Od města jako celku se malíř obrací k motivu plakátovací stěny, která pro umělce ve své době představovala „informační srdce“ civilizace. Pozornost upřená k plakátovacím plochám ovlivnila také techniku umělcovy práce a přivedla ho k principům koláže, dekoláže či asambláže. Obraz možná na první pohled vypadá jako stěna s potrhanými zbytky plakátů, kde se jen tak náhodně setkávají nesouvisející znaky, slova a obrazové symboly. Ve zdánlivém chaosu mezi cáry papírů ale umělec divákům vypráví dávný příběh.

 

Ptáte se, jaký? Na to už zkusíte přijít sami. Proměňte se na chvíli v detektivy a zaměřte se na název díla. Kde máte s pátráním začít? Podívejte se do našich pracovních listů!

muzeum_z_pokoje_6_1.jpg
muzeum_z_pokoje_6_2.jpg
muzeum_z_pokoje_6_3.jpg

Obraz možná na první pohled vypadá jako stěna s potrhanými zbytky plakátů, kde se jen tak náhodně setkávají nesouvisející znaky, slova a obrazové symboly. Ve zdánlivém chaosu mezi cáry papírů ale umělec divákům vypráví dávný příběh. Ptáte se, jaký? Na to už zkusíte přijít sami. Proměňte se na chvíli v detektivy a zaměřte se na název díla. Kde máte s pátráním začít? Tak třeba na Wikipedii.

 

Slavoj Kovařík svůj obraz pojmenoval Oznámení o Ikarově letu. Dohledejte, kdo to Ikaros byl a k jaké události název díla odkazuje. Máme pro vás malou nápovědu: odpověď najdete v řeckých bájích a pověstech. Až si příběh pozorně přečtete, vyzkoušejte si ho vlastními slovy převyprávět a ve zkratce zapsat na připravené řádky v našem pracovním listu.

Dohledali jste? Skvělá práce, malí detektivové! A nyní, když už znáte Ikarův příběh, vraťte se ještě na chvíli k obrazu Slavoje Kovaříka. Podaří se vám v díle objevit motivy z vyprávění? Pomocí jakých symbolů malíř ono „Oznámení o Ikarově letu“ zachytil? Své postřehy si můžete v obrázku zakroužkovat a doplnit vlastními poznámkami.

 

Přemýšlejte a tvořte:

 

A teď je řada na vás! Vyzkoušejte si techniku koláže a vytvořte svou vlastní variaci na Oznámení o Ikarově letu.

 

1. Připravte si různé ústřižky novin, časopisů, kousky barevných papírů a další materiály na koláž. Budete také potřebovat tvrdší papír jako podložku, nůžky a lepidlo na papír.

 

2. Rozmyslete si, jak Ikarův příběh ve své koláži zachytíte. Můžete využít obrázky, barvy, slova, znaky, ale také různé materiály. Nemusíte se bát, že příběh vašeho obrazu nebude pro ostatní dobře čitelný. Sdělení koláže může klidně být na první pohled skryté a trošku tajemné.

 

3. Až budete mít rozmyšleno, pusťte se do lepení. Inspirujte se stejně jako Slavoj Kovařík motivem plakátovací plochy a nebojte se papíry trhat a lepit různě přes sebe.

 

4. Nakonec své „Oznámení“ vystavte na místo, kde si ho budou moci prohlédnout ostatní členové vaší domácnosti. A pokud se budete chtít o své dílo podělit také s námi, zašlete fotografii na cermakova@muo.cz.

vzor.jpg
vzor_instalace.jpg

Podívejte se, jak jsem si s úkolem poradila já!

Terezie.png
David.png

A až budete mít hotovo, podívejte se na další náměty Muzea z pokoje!

bottom of page