top of page

Martin Zet / Miloš Zet, Mládí, foto: Hynek Alt a skupina, 2018; Dům umění města Brna

Jarní proměny II

Rok se s rokem sešel a přírodu opět ovládlo čarovné jaro. Také dnešní tvořivý úkol je inspirovaný jarní náladou a volně navazuje na pracovní list Jarní proměny, se kterým jsme objevovali symboly tohoto ročního období a vyráběli netradiční knížku – flipbook. V hravých proměnách budeme společně pokračovat a naše vyprávění se bude tentokrát točit kolem tajemného vejce.

 

Na začátek malá rozcvička pro hlavu. Motiv vejce je s jarním obdobím a oslavou Velikonoc neodmyslitelně spojený. Zamyslete se, proč tomu tak je. Jaký symbolický význam vejce ukrývá? Své nápady si zapište na připravené řádky v našem pracovním listu.

 

Podívejte, jaký obraz jsem objevila ve sbírkách našeho muzea. Ten se nám do dnešního listu ale hezky hodí. Už jste někdy slyšeli frázi „podobný jako vejce vejci“?

sc_0166_0114.jpg

Dezider Tóth / Monogramista T. D., Názorná pomůcka, TAB. I, 1976–1977, serigrafie, papír, Muzeum umění Olomouc

Konceptuální umělec Monogramista T. D., vlastním jménem Dezider Tóth, se ve svém díle soustředí na problematiku vztahu slova a obrazu. Pro autora je charakteristická hra s pojmy, lyrický humor a především snaha o znejistění diváka. Představené dílo je součástí cyklu šesti tabulí s různorodými motivy. TAB. I zobrazuje sérii vajíček značených různým počtem otazníků, vyjadřujících snad nejistotu nad možným obsahem.

Pro zobrazení jara můžeme ve výtvarném umění najít řadu nejrůznějších inspirací. Umělci okouzleni kvetoucí přírodou, motivem znovuzrození či sytou paletou barev často vytvářeli tajuplné obrazy, kterým říkáme alegorie. Tento pojem pochází z řečtiny a mohli bychom ho přeložit jako „jinotaj“. Alegorie je tak trochu hádanka, kdy obraz nenabízí divákovi své sdělení přímo, ale prostřednictvím symbolů vyobrazených postav, předmětů nebo použitých barev v sobě ukrývá hlubší příběh. 

Víte co? Pojďme se rovnou podívat na několik příkladů…

 

Hledá se inspirace:

Sandro Botticelli | La Primavera

Giuseppe Arcimboldo | Čtvero ročních období: Jaro

Alfons Mucha | Jaro

Jan Preisler | triptych Jaro

František Kupka | Kosmické jaro I.

 

Vyhledali jste si příklady alegorií? Pokud ano, inspiraci jsme načerpali a můžeme se pustit do tvoření. Z tajemného vajíčka se nám vyklube jaro. A jak bude vypadat, záleží jen na vaší představivosti. Tak se dáme do toho! Vyrobíme si proměnlivý obrázek, do kterého ukryjeme svoji jarní alegorii.

 

Co budeme potřebovat: pracovní list s označením „Příloha“, nůžky, pomůcky na kreslení (pastelky, fixy, voskovky…)

 

Jak postupovat?

1. Na pracovním listu s označením „Příloha“ máte připravené šablony pro dva proměnlivé obrázky. Jednu šablonu si opatrně vystřihněte a přesně podle naznačených linek ohněte.

Pozor! Budete pracovat s dvěma typy přehybů. Buď přehyb povedete směrem vzhůru, tedy k sobě, nebo přehyb povedete směrem dolů, tedy od sebe.

2. Když šablonu poskládáte, uvidíte pouze záhadné vajíčko. Při roztažení papíru se vám ale vajíčko otevře a objeví se volný prostor. Právě do něj nakreslete vlastní alegorii jara. Můžete si vymyslet třeba pestrobarevnou květinu, kouzelný strom nebo neposednou jarní příšeru.

A proměnlivý obrázek s jarním tajemstvím je na světě!

tvorime_doma_jarni_promeny_1.jpg
tvorime_doma_jarni_promeny_3.jpg
tvorime_doma_jarni_promeny_2.jpg
tvorime_doma_jarni_promeny_4.jpg

Pošlete nám fotografie se svými výtvory! Uděláte nám velkou radost!

Terezie.png
bottom of page