top of page
web_L.jpg

Hry a zábava pro volný čas

 

Zábavné hry na volný čas

 

Pracovní listy a návody k tvořivým zábavným a dobrodružným hrám na doma i do školy

Naše materiály jsou
volně ke stažení!

Milí přátelé, tyto pracovní listy a návody ke hrám vznikly během nouzového stavu vyvolaného pandemií koronaviru. Děti prakticky ze dne na den zůstaly doma a učitelé všech vzdělávacích oborů spolu s rodiči stáli před úkolem vypořádat se s výukou na dálku a najít dětem zábavu, kterou mohou smysluplně naplnit svůj čas doma. V té době jsme podstatně rozšířili naše aktivity a vytvořili jsme také tento soubor pracovních listů s hravými činnostmi na doma i na venek. Užijte si je!

#KdoSiHrajeNezlobí #covEd #pomahame

Hledání pokladu

Snad největší radost člověku udělá, když udělá radost někomu druhému. Nebo když pro ostatní nachystá nějaké milé překvapení. Třeba hru na hledání pokladu. Taky byste si ji s chutí zahráli? Pokud ano, dnešní aktivita je právě pro vás. Podle našeho návodu můžete snadno nachystat překvapení dětem, sourozencům, kamarádům. Naši hru na poklad lze hrát i doma!

Jak na to?
1. Vytiskněte si naši mapu nebo ji po vzoru té naší nakreslete sami. Do mapy k 2. indicii napište pokyn, kam mají kamarádi běžet. Napište třeba směr, počet kroků nebo místo, kde je ukryta kartička s 2. indicií.
2. Vytiskněte a vystřihněte kartičky s indiciemi. Máte-li chuť, můžete si je podle našeho vzoru nakreslit sami. Jednotlivé kartičky ukryjte podle popisku. Nepopleťte to!
3. Pak připravte poklad a ukryjte jej spolu s diplomem do postele.

Tip: Pokud chcete hru ještě trochu natáhnout, pak do postele dejte jen diplom s pokynem, kde je poklad uložen. Napětí ze hry se tak prodlouží!

Tip druhý: Na přiložených fotografiích najdete příklad, co lze do mapy vepsat, a také celou sadu indicií i s řešením.

Tip třetí: Pokud nemáte tiskárnu, hru si můžete podle našeho vzoru celou nakreslit sami!

Už teď se těšíme na fotografie z vaší hry!

poklad_1.jpg
poklad_indicie.jpg
poklad_diplom.jpg
93257847_568029437149595_742440873706389

Tip

Na přiložených fotografiích najdete příklad, co lze do mapy vepsat, a také celou sadu indicií i s řešením.

Nejprve si vytiskněte naši mapu a indicie a pak si je připravte podle návodu. A nebo si je podle našeho nápadu sami nakreslete!

93474179_855344944978991_143491460899222

 

Kartičky s indiciemi můžete poskládat a umístit do skrýše jen tak, nebo je můžete upravit, vložit do obálky, pověsit na provázek apod. Při jejich ukrývání buďte nápadití, ale myslete na to, aby bylo možné je najít!

93305506_1022988228103459_81869311834817

Tady vidíte nejen celou sadu indicií i s řešením, ale taky příklad, co lze do mapy vepsat. Třeba "jdi ke dveřím a pak pět kroků vpravo"... Nebo kamaráda pošlete hledat na místo, které máte u vás doma nebo na zahradě a které dobře zná. 

 

Pozor!

Uschování indicií nesmíte poplést! Postupujte podle našeho návodu! 

Kolotoč živlů

Příroda nabízí světu umění rozmanitou inspiraci a její zachycení může mít mnoho podob. I to si dnes společně ukážeme. Čeká vás totiž tvoření inspirované přírodními živly. Víte, jaké jsou čtyři přírodní živly? Prohlédněte si symboly na našich pracovních listech, které vám napoví správné odpovědi.

V umění bychom mohli napříč staletími najít mnoho příkladů zobrazení daného tématu. Takto přírodní živly vyobrazil malíř Giuseppe Arcimboldo v 16. století. Na druhém příkladu můžete vidět, jak téma pojednal sochař Alexander Calder. Jeho dílo je z roku 1961. A v Arcidiecézním muzeu Olomouc je přírodním živlům dokonce věnována výzdoba čtyř sálů.

 

Pozorně si prohlédněte uvedené příklady uměleckých děl. Giuseppe Arcimboldo namaloval podivuhodné hlavy složené ze zvířat a předmětů, které k vybranému živlu patří. Alexander Calder se vydal jinou cestou. Jeho sochy využívají především symboliku tvarů a barev. Vlastní barevné vzorníky přírodních živlů si můžete vytvořit i vy. Připravte si pastelky a jednotlivé barvy přiřaďte k symbolům čtyř živlů. Jaké barvy se hodí k vodě a které naopak patří k ohni?

Poté, co si barvy roztřídíte, můžete se pustit do tvoření. Dnes si vyrobíme kolotoč živlů, který je především herním plánem. Do hry na živly se pak můžete pustit sami nebo zapojit sourozence a rodiče. Tak se dáme do toho!

Co budete potřebovat: pastelky, nůžky, lepidlo, tvrdý papír, 2 větší knoflíky, korálek, kancelářskou sponku nebo kousek drátku

 

Už jsme si prozradili, že pro znázornění přírodních živlů umělci ve svých dílech zobrazovali předměty, zvířata či rostliny, které daný živel symbolizují. Nyní i vy zkuste přiřadit obrázky ke správným živlům. Obrázky si vystřihněte a podle symbolu živlů nalepte do políček kolotoče na následující stránce. Obrázky i celý kolotoč si můžete vybarvit pastelkami. Nezapomeňte na vzorník barev, který jste si pro jednotlivé živly připravili. 

Už teď se těšíme na fotografie z vaší hry!

tvorime_doma_kolotoc_zivlu_1.jpg
tvorime_doma_kolotoc_zivlu_3.jpg
tvorime_doma_kolotoc_zivlu_2.jpg
tvorime_doma_kolotoc_zivlu_4.jpg
tvorime_doma_kolotoc_zivlu_5.jpg

PRAVIDLA KOLOTOČE

1. Roztočte kolotoč.

2. Až se kolotoč zastaví, podívejte se, na které políčko živlu ukazuje červená šipka.

3. U každého živlu můžete vidět dva symboly.

A. Pokud šipka ukazuje na symbol malířské palety, musíte kolem sebe co nejrychleji najít barvu, která se k vybranému živlu hodí.

B. Pokud šipka ukazuje na symbol masek, proměníte se vy sami ve vybraný živel a zkusíte ho svým pohybem znázornit.

bottom of page